Näitus Second Chance Solarises 26.02.2024

Praht aardeks


Veebruari lõpuni on võimalik tutvuda Eesti säästliku disaini näitusega "Second Chance / Teine võimalus", mis demonstreerib meie disainerite leidlikkust, kuidas oma elu ära elanud toodetele või materjalidele uus eluvorm anda.


Tavapärases tootmises ning tarbimises prahiks osutunud materjalid nagu puidutööstuses kõrvalsaadusena tekkiv saepuru, Horeca sektoris allesjäävad munakoored, käibelt eemaldatud 2-sendised või kasutatud plastikpudelid on saanud uue vormi väärtuslike esemete kujul. Säärane mitmekesine valik ebatraditsioonilistest materjalidest demonstreerib jätkusuutliku disaini lõpmatut potentsiaali.


Üha teravamalt on esile tõusnud kliimakriisiga seoses globaalne loodushoiu temaatika. Eesti disaini üks esindusnäitus "Second Chance / Teine võimalus" pole mitte ainult ambitsioon loominguliselt inspireerida, vaid tutvustada juba tavaelus rakendatavaid jätkusuutlikke tehnikaid. Väljapanek on siinsete disainerite loovuse, leidlikkuse ja keskkonnateadlikkuse tunnistus ning seda on eksponeeritud ka mujal maailmas, sealjuures Veneetsia disainibiennaalil ja Maailma Disainipealinna programmi raames Valencias.


Eesti Disainerite Liidu esinaine Ilona Gurjanova: "Me ei soovi soodustada mittevajalike toodete ületootmist, vaid panustada kvaliteetsete ja jätkusuutlike toodetesse. Eesti disainil on vastuolulised mõjutajad - Põhjamaadega oleme ühises kultuuriruumis, aga ajaloolised ja geograafilised seosed on nii baltaste kui slaavlastega. See kombinatsioon teebki Eesti disaini eristatavaks. Me ei paista silma ainult äärmuseni viidud põhjamaise minimalismi poolest, vaid pigem mingi julge või humoorika kiiksu ja loodushoidlikkuse tõttu. Välismaalased on öelnud, et Eesti disain kõnetab. Ametlikus kõnepruugis nimetatakse eristumist innovatsiooniks."


Eesti disaini päeva raames üles seatud näituse kohta jagab muljeid projektijuht Piret Mägi: "Kõige sügavam aspekt näituses "Second Chance / Teine võimalus" peitub vast hoopis selle aluspõhimõttes - et iga materjal ja ese, olgu kui tühine tahes, sisaldab uue alguse võimalust." Disainerid toovad esile neid variante, mis muidu traditsioonilise jäätmekäitluse, ilu- ja tarbimiskultuuri äärealadele jäävad. Mägi lisab: "Nüüd aga innustavad nad külastajaid oma suhet ainelise maailmaga ümber hindama. Ning meie ülesanne oma argielus on need lahendused üles leida, et siis uue normaalsusena ka kasutusse võtta."


Näitusega “Second Chance / Teine võimalus” saab tutvuda 29. veebruarini Solarise ostukeskuse 1. korrusel. Kokku on esitletud loomingut lausa 17 disaineri poolt: Raili Keiv, Igor Volkov (Lum), Urmas Lüüs, Anne-Liis Leht (Hyti), Kalli Sein, Laura Saks (Egg), Angela Orgusaar (Killud), Sille Luiga (Sile Luik), Reet Aus, Kairi Lentsius (Lentsius), Margot Vaaderpass (Woh), Liis Tiisvelt (Kiud Packaging), Katrin Kabun (Woola), Sirli Ratasepp (Kira), Eva-Karlotta Tatar, Piret Puppart (Cervo Volante), Tarmo Luisk.


Eesti Disainerite Liit peab oma missiooniks disaini olemuse tutvustamist ning hea eesti disaini esitlemist. Selleks korraldatakse konkursse, konverentse ja näitusi kodu- ja välismaal. Aasta tähtsamad sündmused disainimaastikul on septembris toimuv Disainiöö festival ja 23.veebruaril toimuv Eesti Disaini Päev, mida esmakordselt tähistati Eesti Disainerite Liidu ja Disainiöö eestvedamisel 2016. a. Disainisõprade jaoks korraldavad disainivaldkonna edendajad sel ajal külastuskäike muuseumitesse, disainerite stuudiotesse, ning kutsuvad avastama disaini ka linnaruumis, näiteks värskelt avatud disainikaardi abil, mis on loodud pilootprojektina Põhjala Tehase kvartalis.