Eesti jätkusuutliku disaini tutvustamine New Yorgi disaininädalal 12.05.2024
New Yorki Disaininädala jaoks loodi "Upmade in ee" brand, mis koosnes 45 Eesti disaineri loomingust, kes esitlesid oma leidlikke ja keskkonnasõbralikke tooteid 16.-22.mail New Yorgi disaininädalal NYCxDESIGN. Näitusel "UPMADE IN EE", sai näha sisustust, mis on valmistatud seeneniidistikust ning tarbeesemeid, mis on valmistatud suitsukonidest. Jätkusuutliku moe näidetena esitleti ümbertöödeldud materjalidest ja vetikatest ülerõivaid ning teksaniidi jääkidest pitskleite. Teenusedisaini heade näidetena tutvustati e-residentsust ja esmakordselt esitleteti toodete digitaalset passi. Graafilise disaini näidetena oli näitusel Eesti kultuuriplakat.Nii ulatuslikult oli Eesti disain New Yorgis eksponeeritud esmakordselt. Näituse kontseptsiooni eesmärk oli demonstreerida kuidas tänapäeva maailmas, kus liigtarbimine viib jäätmete ja toodete üleküllusesse, pakuvad disainerid loovaid lahendusi pakilistele küsimustele, kuidas luua tooteid, mis pole mitte ainult vastupidavad, vaid ka olulised ringmajanduse jaoks, rõhutades ressursside mõistlikku kasutamist ja jäätmete minimeerimist.
“Suured rahvusvahelised projektid saavad teoks eelkõige heade kontaktide olemasolule ning mingile indikatsioonile, et Eesti disaini võiks ookeani taga huvi pakkuda. Lähtusime Ameerika ekspertide tagasisidest, et Eesti jätkusuutlik disain võiks lisaks IT saavutustele USAs huvi pakkuda” kommenteeris üks näituse kuraatoreid, Ilona Gurjanova. Tuntud USA disainer Scott Henderson kiidab Eestit sõnadega „Eesti on tõeliselt jätkusuutlikkuse eestvedaja. Grupp edumeelseid disainereid on koondunud ja loonud tugeva kogukonna.“ Ta leiab, et kultuuriliselt arenenud linnades on äärmiselt oluline roll disainerite ühendustel ja disaininädalatel, nii nagu USAs, nii ka Euroopas. „Mida tihedamalt oleme omavahel seotud ja võrgustunud, seda tugevamad me oleme.“
Juurdunud sajanditevanustesse traditsioonidesse, on Eesti rahvas alati hoidnud sügavat sidet looduse ja oma kultuuripärandiga. Suurem osa näitusest, mis toimub Soho loovas atmosfääris, keskendub jätkusuutlikule disainile, mis austab traditsiooni, taaskasutust ja innovatsiooni. Siin esitletakse kauakestvaid käsitöötooteid, toodete ringlussevõtu ja materjali ümbertöötlemise võimalusi ning biomaterjalide tipptasemel kasutamist, mis kõik toetavad ökoloogilist jätkusuutlikkust. Galeriis esinevate disainerite seas on noori, eksperimenteerivaid tegijaid nagu Siim Karro, Sandra Luks, Eva-Karlotta Tatar, Juhan Soomets, Urmas Lüüs, Johanna Ulfsak, Cärol Ott, Hannah Segerkranz kõrvuti kogenud ja staažikate tööstusdisaineritega nagu Tarmo Luisk, Leonardo Meigas, Elmet Treier ning samuti Piret Loog, Mare Kelpman ja Kärt Summatavet. Esindatud on ka mitmed suurtootjad ja Red Doti võitjad nagu Huum, Jalg ning mööblitootja Radis.
Disainipäevade mitmekesine programm algas Reet Ausi loenguga Pratt Instituudis. Esmakordselt tutvustati toote digipassi, mis annab olulist teavet toote elutsükli, materjalide ja jätkusuutlikkuse atribuutide kohta. Jaak Kilmi dokumentaali “Moest väljas - “Out of Fashion” oli võimalik jälgida ja hilisemas vestluses osaleda Skandinaavia Majas.
Reet Aus: “Disainerile on oluline oma loomingut tutvustada ja testida võimalikult laialdaselt. USA turg on kindlasti erinev Euroopast ja seda põnevam on kokkupuude sealse professionaalse disainikogukonna, ostja ja näitusekülastajaga.”
Koostöö Ameerika disaineritega on viinud mitmete ühistegevusteni, sealhulgas toimus hiljutise e-residendi Anthony Luciano moekas stuudios nahktoodete töötuba, mille tulu pühendatakse Eesti disainile. USA Disainiliidu presidendi Surya Vanka juhtimisel toimusid avapeol avalikud vestlused eesti disaineritega.
Eesti Disainerite Liit on olnud aastakümneid disaini valdkonna rahvusvaheliste suhete eestvedajaks ning disaineritele uute turgude avajaks. EASi ja KredExi ühendasutus aitas läbi viia USA turule sisenemise seminari Eesti disaini kogukonnale tuntud Elissa Bloom kaasabil ning korraldab lisaks 12 loomeettevõttest koosneva äridelegatsiooni näitusekülastust New Yorki. Erasmus+ toel osalevad üritusel EKA õppejõud.
Esitletavad brändid: Woola, Myceen, Reet Aus, HYTI, Stella Soomlais,kelpman textile, Johanna Ulfsak, Piret Loog, LUKS, LAURASAKS, Cervo Volante, SILE LUIK, K i l l u d, Heiter X, NüüD, Studio Raili Keiv, Elize Hiiop Jewellery, Tarmo Luisk, LUM, Filaret, By Urmas Lüüs, Karlotta, Leonardo Design, Olustvere puidukoda / Mirjam ja Markus Pärnamets, Ideeklaas, Hannah Segerkrantz (Kiukivi), Margit Terasmees, IKIGI, Kärt Summatavet, Riina O, RAIKU Bio Packaging, Andres Ansper, DiMa Estonian Academy of Arts (Sandra Luks, Argo Tamm, Cärol Ott, Reet Aus), HUUM, JALG, Krista Lehari Jewellery, Kristel Kuslapuu, SJX by Juhan Soomets, Maria Rästa Design, Arro Porcelain, Elmet Treier design, Radis, Straipu, Tuub, Keskaja Rõivad.
Näitus sündis Eesti Disainerite Liidu koostöös Eesti Kunstiakadeemia ja e-residentsusega ja oli avatud 16. kuni 22. maini aadressil: 188 Lafayette St, SoHo. Koostöö jätkub USA turul ning Eesti disaini saab näha alates 12.09 kuni 2024.a. lõpuni Canvas boutiques, Oculus keskuses. Samuti on võimalik Eesti disaini soetada Scandinavian Houses.
Toetajad: Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, EAS, Eesti Peakonsulaat New Yorgis.